13 Października Misje
Wypominki misyjne i pomoc Ukrainie

Budowa dzieła charytatywno-pastoralnego w Irpieniu na Ukrainie to nasz nowy projekt. Serdecznie zachęcamy do wsparcia tego dzieła!


Jak co roku o tej porze zachęcamy do przesyłania kart wypominkowych, aby włączyć bliskich zmarłych w listopadowe modlitwy Sercańskiej Rodziny Misyjnej. Codziennie w listopadzie sprawujemy Eucharystię w intencji zmarłych, a ich imiona są odczytywane przez księży sercanów podczas adoracji Najświętszego Sakramentu w Domu dla Misji w Olsztynie.

Wszystkie ofiary, które zostaną nam przekazane w związku z „Wypominkami misyjnymi” przeznaczymy na projekt: Budowa centrum charytatywnego i kościoła w Irpieniu na Ukrainie. Nawet jeśli ktoś nie może przekazać ofiary na dzieło na Ukrainie, to zachęcamy do przesyłania kart wypominkowych.

Działania wojenne

Przez ostatnie kilka lat docierają do nas wiadomości o wojnie na wschodzie Ukrainy. Wojna w Dombasie wykańcza kraj, i tak mocno już dotknięty korupcją, przestępczością, migracją zarobkową. Jeden z polskich misjonarzy na Ukrainie opowiadał mi, że co jakiś czas jeździł na front, aby nieść pomoc duchową i materialną mieszkańcom wiosek i żołnierzom. Zapytał kiedyś żołnierzy o to, czy mają żony i dzieci. W odpowiedzi usłyszał: „Ojcze, my przyjechaliśmy na front 4 lata temu, kiedy mieliśmy po 18 lat. Nie zdążyliśmy poznać dziewczyn”. Jeden z tych młodych żołnierzy, katolik, poprosił misjonarza o spowiedź. Po niej zaproponował to samo swoim kolegom. Choć byli wyznania prawosławnego, skorzystali z okazji do przyjęcia sakramentu pokuty. Następnego dnia w wyniku ostrzału artyleryjskiego wszyscy zginęli…

Katolicy w Irpieniu

Księża sercanie są obecni na Ukrainie od początków lat dziewięćdziesiątych. W 2013 r. podjęliśmy się misji prowadzania parafii w Irpieniu. Wcześniej opiekowali się nią ojcowie karmelici, którzy mieszkali w Kijowie, a do Irpienia przyjeżdżali tylko celebrować niedzielną Mszę świętą. Irpień położony jest 27 kilometrów od centrum Kijowa. Jak relacjonuje tamtejszy proboszcz, ks. Tadeusz Wołos SCJ, parafia, jak i całe miasto, rozwijają się bardzo dynamicznie. Jeszcze w 2013 r. Irpień liczył 50 tysięcy mieszkańców. Aktualnie mieszka tam już 100 tysięcy ludzi. Podczas liczenia wiernych w parafii w 2017 roku, w Uroczystość Chrystusa Króla na niedzielne Msze św. przyszło 84 wiernych. W 2019 r. było ich już 126. Warto wiedzieć, że tylko 1,5 % Ukraińców, czyli około miliona obywateli, to katolicy. Większość jest wyznania prawosławnego i greko-katolickiego. Chociaż przyrost wspólnoty katolickiej w Irpieniu jest imponujący, nie jest ona w stanie podołać budowie centrum charytatywnego i kościoła. Dlatego chcemy wesprzeć miejscowych katolików i księży sercanów w tym dziele.

Dziękuję wszystkim osobom wspierającym dzieło pomocy misjom sercańskim. To dla mnie ogromnie wzruszające, że jest wokół nas tak wielu ludzi dobrej woli, dzięki którym możemy ewangelizować w różnych zakątkach świata!

Ks. Piotr Chmielecki SCJ